środa, 8 kwietnia 2015

Coś dla ucha vol.10 - "Hobbit - czyli tam i z powrotem"

Hobbit czyli tam i z powrotem, legendarna książka J.R.R. Tolkiena, o której słyszała każda mi znana osoba, za sprawą czy to powieści czy adaptacji, która moim skromnym zdaniem jest bardzo nieudana. Jednak postaram się tutaj nie wieszać na niej przysłowiowych psów.

Tematem tej historii jest wyprawa kompani krasnoludów, mająca na celu zgładzenie smoka oraz przejęcie skarbów na których wyżej wymieniony gad się wyleguje. Tak w jednym zdaniu można opisać całą tą opowieść. Oczywiście znowu nie będę się tutaj zagłębiał w fabułę, ponieważ jak już stwierdziłem jest ona ogólnie znana wszystkim.

Z tym audiobookiem zetknąłem się przypadkiem, kolega słuchał go w samochodzie, wydał mi się strasznie badziewny. Jednak teraz przesłuchałem go na słuchawkach i muszę powiedzieć że odniosłem zupełnie odmienne wrażenie. Głosu użycza Marian Czarkowski, osoba zupełnie mi nieznana. Znalazłem informacje że jest to aktor teatralny, oraz że użyczył głosu w audiobooku Władca Pierścieni (prędzej czy później sięgnę po tę pozycję). Jego głos kojarzy mi się z historią opowiadaną przez jakiegoś weterana, wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Ponadto pan Czarkowski nie "smęci", czyta żwawo, słucha się go na prawdę dobrze. W sumie lepiej przesłuchać ten audiobook niż robić sobie nockę z trzema częściami filmu, niby historia ta sama, jednak jaka różnica.

2 komentarze:

 1. Książkę czytałem ze 3 razy, która zresztą została napisana jako bajka dla dzieci - i nie wyobrażam sobie by została sfilmowana w tej postaci. Podobała mi się filmowa adaptacja Hobbita, chociaż według mnie daleko jej do adaptacji Władcy Pierścieni. A audiobooka, może kiedyś wysłucham.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje zdanie :)
   A audiobook warto na słuchawki wrzucić :)
   Pozdrawiam

   Usuń