niedziela, 8 lutego 2015

Coś dla ucha vol. 7 - "Carska manierka"

W tej odsłonie cyklu ponownie zajmę się twórczością Andrzeja Pilipiuka, a konkretnie "Carską manierką". Jak się pewnie domyślacie jest to jeden z moich ulubionych autorów, jednakże tym razem wysłuchanej książki nie przeczytałem.


"Carska manierka", tak jak wcześniejsze pozycje Pilipiuka składa się z opowiadań. W tej książce znajdziemy ich osiem. Bohaterem pierwszych pięciu jest Robert Storm, poszukiwacz skarbów, specjalista od odnajdowania zaginionych pamiątek. Robert jest pasjonatem historii, z ogromną wiedzą, który niejednokrotnie wciela się w policyjnego doradcę w sprawach rodem z "Archiwum X". Opowiadania te są świetnie napisane, nie ukrywam że postać Roberta bardzo przypadła mi do gustu, chociaż ich charakter też odegrał tutaj swoją rolę. Mam również nadzieję że pan Andrzej napisze kiedyś ciąg dalszy jego losów. 
Kolejne dwa opowiadania opisują losy doktora Pawła Skórzewskiego. W pierwszym wyrusza do bolszewickiej Rosji, i ta historia jest dla mnie rewelacyjna, według mnie najlepsza ze wszystkich zebranych w tej pozycji. Druga opowiada o poszukiwaniach Arki Noego, ta opowieść jest w moim odczuciu najsłabsza, nudna oraz rozczarowująca. No ale taka zawsze się musi trafić. 
Ostatnie opowiadanie jest całkowicie inne od pozostałych, dzieje się w alternatywnym świecie. Świecie w którym Krzysztof Kolumb doprowadził do katastrofy, która spowodowała duży ubytek wody, oraz suszę. Jednak czy to rzeczywiście wina Kolumba?? To opowiadanie byłoby świetnym pierwszym rozdziałem powieści, która może kiedyś powstanie...

Nie zapominajmy jednak że mowa tutaj o audiobooku, gdzie oprócz treści ważna jest narracja. Lektorem w tej produkcji jest Maciej Kowalik, osoby zaglądające do tego cyklu powinny go skojarzyć z wpisu o wampirach. Kolejny raz pokazuje że mając na warsztacie twórczość Pilipiuka, potrafi stworzyć rewelacyjne słuchowisko. Audiobook na bardzo wysokim poziomie, narracji nie można absolutnie nic zarzucić. Mam nadzieję że pan Pilipiuk napisze kolejną część a pan Kowalik ją przeczyta.
Polecam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz