niedziela, 4 stycznia 2015

Coś dla ucha vol. 5

Witam w pierwszym tegorocznym wydaniu. Dziś zajmę się dwoma książkami  które każdy zna, mianowicie będzie to "Ostatnie życzenie" oraz "Miecz Przeznaczenia", Andrzeja Sapkowskiego. Myślę że nie muszę tutaj nikomu przedstawiać fabuły, bohaterów itp. Jest to klasyka polskiej literatury fantasy, który po prostu trzeba przeczytać.

Wiadomo książka genialna, lecz piszę o audiobooku, zapytacie czy wykonanie jest godne mistrza. Otóż moje słuchanie książek od dziś dzielę na czas do Wiedźmina i po nim.

Narratorem jest Krzysztof Gosztyla, który genialnie interpretuje tekst, po przesłuchaniu nie wyobrażam sobie nikogo innego w tej roli. Geraltowi głosu użyczył Krzysztof Banaszyk, który w tej roli wypadł bardzo przyzwoicie. Moim zdaniem bardzo dobrze wypadła również Anna Dereszowska czyli Yennefer, idealnie "zagrała" tą zmanierowaną czarodziejkę. Na końcu muszę jeszcze wspomnieć o Jaskierze, któremu głosu użyczył Sławomir Pacek.
Z ról epizodycznych rewelacyjna jest Maria Pakulnis, która  podkłada głos królowej Calanthe w opowiadaniu "Kwestia Ceny". Wrażenie na mnie zrobiła również Julia Kołakowska jako Essi "Oczko" Daven, która występuje w opowiadaniu "Trochę poświęcenia". Nie ukrywam że mam słabość do żeńskich głosów :)
Myślę że na tym skończę, ponieważ ochów i achów nie będzie tu końca. Jednak jak poszperacie po różnych portalach znajdziecie niepochlebne komentarze, na przykład recenzentom przeszkadza dłuższy oddech który bierze narrator, czy też odgłosy które słychać w tle. Według mnie jest to nic więcej jak złośliwe czepialstwo. Do tej pory nigdy nie słyszałem lepiej przeczytanej książki. Rewelacyjną grę aktorską dopełnia tutaj jeszcze muzyka czy według mnie świetnie dobrane odgłosy.. Miód dla uszu.. POLECAM..
Ocena końcowa 10/10.

2 komentarze:

  1. Ja też słuchałem tego audiobooka. Jest na wysokim poziomie i też mi się go przyjemnie słuchało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie widziałem że wychodzi "Krew Elfów", mam nadzieję że wyjdą wszystkie z serii :)

      Usuń