czwartek, 13 sierpnia 2015

Coś dla ucha vol. - 14 "Ostatni Władca Pierścienia"Wiecie że jestem fanem twórczości Tolkiena, więc z tego tytułu musiałem sięgnąć po tytuł Ostatni Władca Pierścienia który został napisany przez K.J.Yeskowa. Książka co tu dużo mówić robi piorunujące wrażenie. 
W zarysie chodzi o to że w myśl przysłowia że historię piszą zwycięzcy, Elfy wszystko przeinaczyły.
I tak, Mordor to kraina bardzo zaawansowana technologicznie. Mają rozwiniętą metalurgię, inżynierię, mechanikę, jednak brakuje żywności. No jednym słowem stają się potęgą.
Natomiast Gandalf który stoi na czele Białej Rady, podejmuje szereg działań aby doprowadzić do wojny pomiędzy Mordorem a Gondorem i Elfami. Oczywiście do wojny dochodzi a akcja książki dzieje się po bitwie na Polach Pelenoru. No i wszystko jest na odwrót, orki i trolle są cacy a Elfy są ble. Dodając jeszcze że główny bohater dostaje do wypełnienia niemożliwe do wykonania zadanie, widzicie że mieszanka jest na prawdę nie zła. Jeśli czytacie mój cykl, to wiecie że tradycyjnie nie będę się zagłębiał w fabułę (masę recenzji znajdziecie w sieci), jednak historia jest przemyślana i na prawdę warto po nią sięgnąć.

Co do audiobooka, książkę czyta bloger, chyba amator (niestety muszę się uderzyć w piersi, ponieważ nie zasięgnąłem języka kim jest autor słuchowiska), mako_new. Od razu podam Wam moi mili link do jego bloga z którego możecie pobrać ten audiobook. Co do samego czytania, to pierwsze moje wrażenie, kurcze słyszę Grzegorza Hejncze.. Po dwóch, trzech rozdziałach miałem wrażenie że słucham kazania. Jednak później lektor bardzo mi przypadł do gustu, fajnie zinterpretował tą książkę. Denerwujące jest tylko odsuwanie od mikrofonu przy przekładaniu stron (?), na słuchawkach bardzo słychać zmianę głośności. Jednak pamiętajcie że to jest nagrywane amatorsko, więc taki szkopuł to nie szkopuł. 

Generalnie, polecam tą pozycję każdemu fanowi Tolkiena, zresztą pozostałym też, na pewno nie będziecie żałować tych kilku godzin ze słuchawkami na uszach. Jeśli przesłuchacie, ciekaw jestem również Waszej opinii o tym dziele. 

1 komentarz:

  1. Czytałem parę lat temu i generalnie też mi się podobało. Wszystko w Śródziemiu pokazane z zupełnie innej strony - również polecam.

    (i chętnie sobie przypomnę przesłuchując audiobooka).

    OdpowiedzUsuń